Silne środki dezynfekcji unoszą się w powietrzu oraz osadzają na wyposażeniu mieszkania. Dodatkowo mogą niekorzystnie wpływać na zdrowie mieszkańców. Dlatego nie powinniśmy ich stosować we własnym zakresie. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest ozonowanie mieszkania, które skutecznie usuwa zanieczyszczenia.

 

Co to jest ozonowanie mieszkania?

 

Ozonowanie pomieszczeń to skuteczna metoda odświeżania i dezynfekcji mieszkania, która niweluje szkodliwe bakterie, pleśnie i wirusy, związki chemiczne oraz nieprzyjemne zapachy.

 

Wiele zastosowań ozonu

 

Ozon znajduje zastosowanie do dezynfekcji wody, powietrza w pomieszczeniach zamkniętych, żywności czy zbóż przed wysiewem. Gaz z łatwością dociera do trudnodostępnych miejsc i zakamarków takich jak wnętrza szaf i mebli, tapicerki, dywanów czy domowych tekstyliów. Poza tym usuwa nieprzyjemne zapachy. W związku z tym znajduje zastosowanie do odświeżania budynków po powodziach, pożarach i zalaniach czy domu zamieszkiwanego przez palaczy. Ozonowanie często wykonywane jest także w budynkach zaniedbanych, z dużą ilością pleśni. Gaz ten doskonale usuwa zapach farb i lakierów (które są toksyczne), dlatego z usługi ozonowania mieszkania warto skorzystać przed wprowadzeniem się do nowego domu czy mieszkania. Ozon usuwa roztocza w związku z czym to popularna metoda oczyszczania powietrza w przypadku astmatyków i alergików. W wyższych stężeniach niweluje pasożyty (pluskwy, wszy, pchły) i szkodliwe owady takie jak karaluchy, rybiki, ćmy, mrówki oraz ich jaja i poczwarki.

 

 Zalety ozonowania mieszkania

 

Co daje ozonowanie pomieszczeń? Korzyści jest wiele:

  • dezynfekuje;
  • poprawia jakość powietrza;
  • usuwa bakterie, wirusy, grzyby, pleśń i roztocza;
  • eliminuje nieprzyjemne zapachy: farb i lakierów, zwierząt, stęchlizny, dymu tytoniowego, spalenizny;
  • w wyższych stężeniach usuwa pasożyty (pluskwy, wszy, pchły) i szkodliwe owady (karaluchy, mrówki, rybiki);
  • odstrasza gryzonie.

 

Jak przygotować się do ozonowania mieszkania?

 

W celu osiągnięcia zamierzonego efektu trzeba utrzymać optymalne stężenie ozonu przez odpowiednio długi czas w danym pomieszczeniu. Przed rozpoczęciem ozonowania mieszkania najlepiej szczelnie zamknąć drzwi i okna oraz inne wycieki powietrza. Ozon ma silne właściwości utleniające, które odpowiadają za działanie dezynfekujące. Warto jednak wiedzieć, że gaz ten może powodować starzenie się niektórych przedmiotów takich jak meble skórzane czy obrazy.

 

Przed rozpoczęciem ozonowania mieszkania należy wynieść z niego rośliny oraz zwierzęta. Nie mogą też znajdować się w nim ludzie, a profesjonaliści zajmujący się ozonowaniem mieszkań podczas realizacji usługi są ubrani w specjalny kombinezon i maskę.

 

Po ozonowaniu mieszkania najlepiej odczekać kilka godzin, a następnie dobrze przewietrzyć pomieszczenie, aby pozbyć się pozostałości ozonu. Dopiero wtedy można w nim przebywać.

 

Renata