Poziom wilgotności w domu jest tak samo istotny, jak temperatura. Zarówno zbyt suche, jak i zbyt wilgotne powietrze może niekorzystnie wpływać na nasze zdrowie i samopoczucie. Istnieją takie sytuacje jak awaria rury wodociągowej czy zalanie, gdy warto skorzystać z profesjonalnych usług osuszania budynków. Przygotowaliśmy przewodnik na ten temat.

 

Czym jest wilgotność powietrza?

Według Wikipedii „wilgotność powietrza to zawartość pary wodnej w powietrzu”. (źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Wilgotno%C5%9B%C4%87_powietrza). Wpływa na nasze zdrowie, samopoczucie i komfort.

 

Dlaczego w mieszkaniu jest wysoka wilgotność?

Wysoka wilgotność w pomieszczeniach ma dwie przyczyny: gdy wilgoć dostaje się do wnętrza lub nie może z niego wydostać. Uwięziona w mieszkaniu wilgoć może powodować wiele problemów. Wśród jej przyczyn wyliczamy:

 • Nieodpowiednią wentylację.
 • Codzienne czynności takie jak: gotowanie, pranie, zmywanie, suszenie prania, kąpiele. Poza tym im więcej mieszkańców domu tym wyższa wilgotność wynikająca z ciepłoty ciała. Również czynności takie jak pocenie się organizmu podczas uprawiania sportu mogą podnieść poziom wilgotności w mieszkaniu.
 • Pęknięcia i zalania.
 • Zbyt szczelne oka.

 

Jaka jest idealna wilgotność w mieszkaniu zapewniająca maksymalny komfort?

Odpowiedni poziom wilgotności w domu dla zdrowia i dobrego samopoczucia wynosi około 45-55%. Jednak idealna wilgotność zależy także od pory roku. Mroźne zimy najczęściej wyróżniają się niższą wilgotności niż pozostałe pory roku.

 

Jaki jest optymalny poziom wilgotności w domu latem?

Latem poziom wilgotności powietrza może wynosić 40-50%. Jeśli wilgotnościomierz wskaże powyżej 60% wilgotności, może to powodować zaburzenia snu, problemy z oddychaniem, częste infekcje czy uszkodzenie mebli, podłóg oraz sprzętu AGD.

 

Jak poziom wilgoci w mieszkaniu wpływa na zdrowie?

Poziom wilgoci w domu w dużej mierze wpływa na zdrowie i samopoczucie mieszkańców. Cieplejsze powietrze pomieści więcej pary wodnej. Natomiast jeśli temperatura w domu spada, to ilość pary wodnej pozostaje w niej bez mian.

 

Jak wpływa na nas zbyt duży poziom wilgoci?

Zbyt duży poziom wilgoci w powietrzu (co najmniej 60%) utrudnia odparowywanie potu ze skóry i powoduje uczucie dyskomfortu. Zbyt wysoki poziom wilgoci w mieszkaniu niekorzystnie wpływa na jakość snu, ułatwia rozwój bakterii, pleśni i grzybów. Może powodować zawilgocenie ścian, zapach stęchlizny oraz zbieranie się wilgoci na oknach w zimie.

 

Czy niski poziom wilgoci jest dobry dla ludzi?

Zbyt niski poziom wilgoci w powietrzu powoduje wysuszenie skóry, oczu i przewodów nosowych, a także pierzchnięcie skóry ust. Może przyczyniać się rozprzestrzeniania wirusów i bakterii oraz uszkadzać instrumenty muzyczne, drewniane meble i podłogi.

 

Jak usunąć nadmiar wilgoci z domu?

Przygotowaliśmy obszerne kompendium wiedzy, w którym podpowiadamy, jak usunąć nadmiar wilgoci z mieszkania oraz w jaki sposób osuszyć mieszkanie.

 

8 sposobów, by obniżyć wilgotność w mieszkaniu

Stosując się do poniższych porad i dokonując prostych zmian w codziennym stylu życia, możemy samodzielnie obniżyć wilgotność:

 

 1. Zainstaluj klimatyzator, który ochłodzi powietrze w domu latem i usunie wilgoć, gdy sytuacja tego wymaga.
 2. Regularnie wietrz pomieszczenia, szczególnie łazienkę i kuchnię.
 3. Używaj wentylatora w okapie kuchennym podczas gotowania.
 4. Postaw w mieszkaniu rośliny, które pochłaniają wilgoć z powietrza. Do grupy tych roślin zaliczamy: oplątwę, paproć, bluszcz pospolity, skrzydłokwiat, zielistkę, palmę czy wężownicę.
 5. Susz pranie na zewnątrz, jeśli to możliwe.
 6. Zadbaj o odpowiednią wentylację pomieszczeń.
 7. Stosuj chłodniejsze i krótkie prysznice.
 8. Wynajmij osuszacz powietrza.

 

 Czy ogrzewanie pomieszczenia zmniejsza wilgotność?

Rodzaj ogrzewania w znacznym stopniu wpływa na poziom wilgoci w powietrzu. Ogrzewanie gazowe, elektryczne i centralne podgrzewa powietrze, czego efektem jest obniżenie poziom wilgotności. Natomiast ogrzewanie kominkowe generuje dużo pary wodnej podczas spalania drewna, przez co podnosi poziom wilgoci. Dobrą opcją jest także ogrzewanie podłogowe, które rozprowadza ciepło równomiernie i nie powoduje wysuszenia powietrza.

 

Z jakich usług osuszania można skorzystać po zalaniu budynków?

Wśród usług oferowanych przez firmy zajmujące się profesjonalnym osuszaniem wyliczyć można:

 • osuszanie ścian
 • osuszanie podposadzkowe
 • osuszanie dachów i tarasów
 • odgrzybianie i ozonowanie

 

Kiedy warto skorzystać z usługi profesjonalnego osuszania budynków?

 Powodzie, zalania, awarie sieci kanalizacyjnej, sieci centralnego ogrzewania lub instalacji wodnej mogą doprowadzić do uszkodzenia elementów konstrukcyjnych budynku. Zalegająca w nich woda szybko wnika w posadzki, podłogi i ściany. Natomiast do zawilgocenia dachów i tarasów może dojść na skutek eksploatacji lub w wyniku błędów podczas budowy. W wyżej wymienionych sytuacjach, ale także, gdy poziom wilgotności w mieszkaniu jest znacznie wyższy niż ten zalecany, warto zamówić usługi osuszania domu.

Profesjonalne usługi osuszania oferowane przez wetdry.pl pozwalają osuszyć warstwę hydroizolacji, uchronić klientów przed koniecznością wymiany dachu i ponoszeniem ogromnych kosztów z tym związanych.

 

Jak krok po kroku przebiega usługa profesjonalnego osuszania budynków?

Szybkie usunięcie zgromadzonej wody po zalaniach jest bardzo istotne. Firmy zajmujące się osuszaniem mieszkań, domów i budynków po zalaniach rozpoczynają prace od wypompowania wody zalegającej w pomieszczeniach. Następnie dobierają odpowiednie metody, za pomocą których wyciągają wilgoć ze ścian, tynków i posadzek. Zwieńczeniem osuszania budynków jest ich odgrzybianie i ozonowanie.

 

 Jak osuszyć mieszkanie z wilgoci?

Istnieje wiele sposobów, które pozwalają usunąć wilgoć z mieszkania samodzielnie. Można z nich skorzystać, jednak zdecydowanie szybsze rezultaty przyniesie zastosowanie profesjonalnego sprzętu. Dlatego najlepszym rozwiązaniem, by wysuszyć mieszkanie po zalaniu lub usunąć z budynku wilgoć technologiczną podczas budowy albo remontu, jest skorzystanie z usług firmy zajmującej się profesjonalnym osuszaniem budynków.

 

 Ile kosztuje osuszanie mieszkania?

Koszt osuszania mieszkań po zalaniach, awariach czy powodzi zależy od wielu czynników. Większość profesjonalnych firm zajmujących się osuszaniem ścian i budynków wycenia swoje usługi indywidualnie po obejrzeniu mieszkania. Cennik osuszania pomieszczeń i ścian zależy najczęściej od:

 • metrażu powierzchni wymagającej osuszenia
 • stopnia uszkodzeń
 • lokalizacji
 • rodzaju ścian, sufitów i podłóg
 • wybranego sposobu osuszania

 

Najczęściej cena osuszania budynków wynosi od 30 do 150 złotych za metr kwadratowy.

 

Na czym polega osuszanie mieszkania?

Profesjonalna usługa osuszania mieszkania polega na osuszaniu fundamentów, budynków, ścian, sufitów i pomieszczeń, a także osuszaniu podposadzkowym przy pomocy najwyższej jakości osuszaczy powietrza. Najprościej mówiąc, osuszanie budynków polega na usunięciu wilgoci z murów, tynków, podłóg oraz innych elementów wykończenia wnętrza.

 

Ile trwa osuszanie pomieszczeń po zalaniach?

Szybkość osuszania budynków zależy od wielu czynników. Wyliczamy wśród nich: 

 • ilość wody, jaka wniknęła w ściany i posadzki;
 • materiały, z jakich wykonany jest budynek;
 • czas, jaki upłynął od zalania do rozpoczęcia procesu osuszania;
 • rodzaj zastosowanych tynków i farb.

 Osuszanie po zalaniu trwa od kilku do kilkunastu dni.

 

Kompleksowe osuszanie budynków

Firma WetDry oferuje profesjonalne usługi osuszania budynków w Warszawie i okolicach, a także wynajem osuszaczy powietrza i ozonowanie. Specjalizuje się w osuszaniu ścian, podłóg, sufitów, piwnic i warstw izolacyjnych różnego rodzaju budynków – domów, magazynów, firm, budynków szpitali i obiektów opieki zdrowotnej. Wiedza i doświadczenia sprawiają, że WetDry dopasowuje rozwiązania do potrzeb budynków.

 

Renata