Wysoki poziom wilgoci w pomieszczeniach niekorzystnie działa na nasze zdrowie, jakość powietrza w pomieszczeniach oraz znajdujące się w nim przedmioty i urządzenia. Właśnie dlatego tak istotne jest sprawdzanie jego poziomu oraz zastosowanie osuszacza powietrza lub skorzystanie z usług firmy świadczącej usługi osuszania pomieszczeń.
Wpływ wysokiej wilgotności na dom
Wysoka wilgotność daje wrażenie, że dom jest znacznie cieplejszy niż w rzeczywistości. W efekcie może to sprawić, że w jego wnętrzu będziesz czuć się nieswojo. Doprowadzi to do częstego używania klimatyzacji i zużycia dodatkowej energii oraz wyższych rachunków. Nadmierny poziom wilgoci w pomieszczeniach wiąże się także ze złą jakością powietrza, wyższymi rachunkami oraz uszkodzeniami — łuszczeniem farb, pękaniem drewnianych podłóg czy pojawieniem się plam na ścianach i sufitach. Wysoki poziom wilgotności może być kosztowny, jeśli doprowadzi do uszkodzenia struktury budynku.
Jak osuszyć dom po zalaniach, budowach i remontach?
Po remontach, budowach i zalaniach w budynkach poziom wilgoci jest wysoki. Dlatego niezbędne jest skorzystanie z usług firmy świadczącej usługi specjalistycznego osuszania budynków mieszkalnych i użytkowych. Na przykład polecana firma WetDry oferuje bezinwazyjne osuszanie i odgrzybianie zawilgoconych budynków. Poza tym poleca także ozonowanie, odgrzybianie oraz usuwanie bakterii, alergenów i wirusów, termowizję, a także pomiary wilgotności ścian i podłóg. Wet Dry wykonuje także dokumentacje i pisemne ekspertyzy na potrzeby firm ubezpieczeniowych po zalaniach i pożarach.
Zdrowie a osuszanie pomieszczeń
Poziom wilgotności w domu ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia jego mieszkańców. Zbyt duża wilgotność, jaka pojawia się w mieszkaniach po remontach, budowie i zalaniach przyczynia się do licznych problemów zdrowotnych. Powoduje rozwój szkodliwych bakterii, pleśni, wirusów i grzybów, które mogą odpowiadać za częste infekcje dróg oddechowych, wywoływać objawy astmy i alergii oraz powodować szkodliwe problemy zdrowotne.
Oznakami nadmiernej wilgoci w domu są:
-
kondensacja wody na oknach
-
rdzewienie metalu
-
odbarwienia różnych powierzchni
-
zapach stęchlizny
Sposoby zapobiegania nadmiernej wilgoci
Po powodziach, zalaniach i budowie domu budynek powinien być dokładnie osuszony i przygotowany do ponownego zamieszkania lub użytkowania. Dodatkowo warto często:
– wietrzyć pomieszczenia;
– zamontować wentylatory w łazience i kuchni;
– na bieżąco naprawiać nieszczelności hydrauliczne, przecieki i problemy z dachem;
– utrzymywać komfortową temperaturę w domu;
– stosować osuszacza powietrza;
– w razie potrzeby skorzystać z usług polecanej firmy świadczącej usługi osuszania budynków.
Jednym ze sprawdzonych sposobów na osiągnięcie optymalnej wilgotności w gospodarstwach domowych bez względu na część świata, którą zamieszkujesz, jest użycie dobrego osuszacza powietrza. To ekonomiczny i praktyczny sposób na obniżenie i utrzymanie poziomu wilgotności w domu oraz zmniejszenie ilości roztoczy i alergenów, pleśni i grzybów. Zdaniem naukowców są one główną przyczyną wielu chorób, w tym także astmy, atopowego zapalenia czy podrażnień skóry.