Wysoki poziom wilgoci w pomieszczeniach niekorzystnie działa na nasze zdrowie, jakość powietrza w pomieszczeniach oraz znajdujące się w nim przedmioty i urządzenia. Właśnie dlatego tak istotne jest sprawdzanie jego poziomu oraz zastosowanie osuszacza powietrza lub skorzystanie z usług firmy świadczącej usługi osuszania pomieszczeń.

Wpływ wysokiej wilgotności na dom

Wysoka wilgotność daje wrażenie, że dom jest znacznie cieplejszy niż w rzeczywistości. W efekcie może to sprawić, że w jego wnętrzu będziesz czuć się nieswojo. Doprowadzi to do częstego używania klimatyzacji i zużycia dodatkowej energii oraz wyższych rachunków. Nadmierny poziom wilgoci w pomieszczeniach wiąże się także ze złą jakością powietrza, wyższymi rachunkami oraz uszkodzeniami — łuszczeniem farb, pękaniem drewnianych podłóg czy pojawieniem się plam na ścianach i sufitach. Wysoki poziom wilgotności może być kosztowny, jeśli doprowadzi do uszkodzenia struktury budynku.

Jak osuszyć dom po zalaniach, budowach i remontach?

Po remontach, budowach i zalaniach w budynkach poziom wilgoci jest wysoki. Dlatego niezbędne jest skorzystanie z usług firmy świadczącej usługi specjalistycznego osuszania budynków mieszkalnych i użytkowych. Na przykład polecana firma WetDry oferuje bezinwazyjne osuszanie i odgrzybianie zawilgoconych budynków. Poza tym poleca także ozonowanie, odgrzybianie oraz usuwanie bakterii, alergenów i wirusów, termowizję, a także pomiary wilgotności ścian i podłóg. Wet Dry wykonuje także dokumentacje i pisemne ekspertyzy na potrzeby firm ubezpieczeniowych po zalaniach i pożarach.

Zdrowie a osuszanie pomieszczeń

Poziom wilgotności w domu ma zasadnicze znaczenie dla zdrowia jego mieszkańców. Zbyt duża wilgotność, jaka pojawia się w mieszkaniach po remontach, budowie i zalaniach przyczynia się do licznych problemów zdrowotnych. Powoduje rozwój szkodliwych bakterii, pleśni, wirusów i grzybów, które mogą odpowiadać za częste infekcje dróg oddechowych, wywoływać objawy astmy i alergii oraz powodować szkodliwe problemy zdrowotne.

Oznakami nadmiernej wilgoci w domu są:

  • kondensacja wody na oknach

  • rdzewienie metalu

  • odbarwienia różnych powierzchni

  • zapach stęchlizny

Sposoby zapobiegania nadmiernej wilgoci

Po powodziach, zalaniach i budowie domu budynek powinien być dokładnie osuszony i przygotowany do ponownego zamieszkania lub użytkowania. Dodatkowo warto często:

– wietrzyć pomieszczenia;

– zamontować wentylatory w łazience i kuchni;

– na bieżąco naprawiać nieszczelności hydrauliczne, przecieki i problemy z dachem;

– utrzymywać komfortową temperaturę w domu;

– stosować osuszacza powietrza;

– w razie potrzeby skorzystać z usług polecanej firmy świadczącej usługi osuszania budynków.

Jednym ze sprawdzonych sposobów na osiągnięcie optymalnej wilgotności w gospodarstwach domowych bez względu na część świata, którą zamieszkujesz, jest użycie dobrego osuszacza powietrza. To ekonomiczny i praktyczny sposób na obniżenie i utrzymanie poziomu wilgotności w domu oraz zmniejszenie ilości roztoczy i alergenów, pleśni i grzybów. Zdaniem naukowców są one główną przyczyną wielu chorób, w tym także astmy, atopowego zapalenia czy podrażnień skóry.

Obraz PIRO z Pixabay