Przy dobrze działającej wentylacji wilgotność powietrza w pomieszczeniach w okresie zimowym jest mniejsza. Jednak gotowanie, suszenie prania, brak odpowiedniej wentylacji sprawiają, że zimą w domu może pojawić się problem w postaci zawilgocenia. Dobra wiadomość jest taka, że w niektórych przypadkach wystarczy zmienić nawyki związane ze stylem życia oraz zadbać o poprawę wentylacji. Istnieją też sytuacje, gdy niezbędna będzie pomoc fachowców, na przykład firmy WetDry, która świadczy usługi osuszania budynków w Warszawie i okolicach.

Duży poziom wilgoci w budynkach zimą

Zbyt duży poziom wilgoci w budynkach najczęściej występuje w łazience, kuchni czy sypialni. Budowa budynków energooszczędnych, dobrze zaizolowanych i ocieplonych, pozbawionych naturalnej wentylacji, jaką kiedyś były nieszczelne drewniane okna, powoduje, że wraz ze spadkiem temperatur w okresie jesienno-zimowym możemy zaobserwować skraplanie wilgoci w pomieszczeniach. To niebezpieczne zjawisko może prowadzić do rozwoju grzybów i pleśni.

Zimowa pogoda zachęca wielu właścicieli domów do utrzymania ciepła. W takiej sytuacji znajdujące się w nich ciepłe powietrze nie ma dokąd uciec. Dobrze uszczelnione okna i drzwi czy zamknięte przewody wentylacyjne dodatkowo utrudniają to zadanie. W ten sposób wilgoć skrapla się na szybach i ścianach.

Jak rozpoznać zbyt dużą ilość wilgoci w domu?

Zwróć szczególną uwagę na:

  • skraplającą się wodę na szybach
  • pękającą farbę na ścianach czy suficie
  • wilgotne szyby ramy okienne
  • wodę gromadzącą się na parapetach
  • plamy wilgoci na ścianach zewnętrznych
  • zapach stęchlizny i wilgoci
  • mokre panele i meble
  • mokry i kruszący się tynk
  • wilgotne plamy na ścianach
  • widoczną pleśń na ścianach

Wiele osób błędnie sądzi, że dobrze uszczelniony budynek, to ciepły i suchy dom z komfortowym wnętrzem. Jednak zbyt duży poziom wilgoci może powodować znaczne szkody w pomieszczeniach oraz niekorzystnie wpływać na zdrowie i samopoczucie mieszkańców.

Skąd bierze się wilgoć w naszych domach?

Duża wilgotność powietrza w budynkach najczęściej występuje jesienią i zimą. Wśród czynników decydujących o jej pojawieniu się wyliczyć można:

– poziom wilgoci w pomieszczeniach

– temperaturę powierzchni okna

– temperatura powietrza w pomieszczeniu

Poza tym wilgoć w domach i mieszkaniach pochodzi z oddychania, pogody, kąpieli, gotowania, ogrzewania gazowego czy suszenia ubrań w domu. Warto wiedzieć, że cieplejsze powietrze w pomieszczeniu zmieści więcej wilgoci.

Jak przeciwdziałać pojawianiu się zbyt dużej ilości wilgoci w domu?

Proste zmiany w stylu życia mogą poprawić jakoś powietrza w domu oraz obniżyć poziom wilgoci. W tym celu:

– Każdego dnia przez 10 minut wietrz każde pomieszczenie.

– Włącz wentylator w kuchni w trakcie gotowania oraz w łazience po kąpieli (lub otwórz okno, by umożliwić ucieczkę wilgotnego powietrza).

– Odsuń meble od ścian, by umożliwić swobodną cyrkulację powietrza.

– Gdy rozwiesisz mokre pranie w domu, otwórz okno, by ułatwić ucieczkę wilgoci.

– Utrzymuj w domu stałą temperaturę.

– Skraplającą się na oknach wodę na bieżąco wycieraj do sucha suchą szmatką.

– Zadbaj o odpowiednią wentylację w domu.

Pamiętaj, że wilgoć na ścianach i innych powierzchniach może być spowodowana znacznie poważniejszymi problemami. Firma WetDry oferuje też usługi pomiaru wilgotności we wnętrzach oraz lokalizuje źródło przecieków.

Jak pozbyć się zbyt dużej ilości w pomieszczeniach?

Ogrzewanie i wentylacja domu są niezbędne dla utrzymania w nim odpowiedniego klimatu. Temperatura w mieszkaniu powinna wynosić około 19-21 stopni, a w łazience 20-22 stopnie Celsjusza. Istotne jest ogrzewanie zimą także tych pomieszczeń, z których nie korzystasz. Dobrze byłoby, aby panowała w nich temperatura 14-16 stopni.

Poza tym trzeba zadbać, by kaloryfer był odsłonięty, co umożliwi swobodną cyrkulację powietrza. Przy dużej wilgotności powietrza w domu dobrym rozwiązaniem jest rezygnacja z nawilżacza powietrza, a także częste wietrzenie mieszkania.

W sprzedaży dostępne są proste pochłaniacze wilgoci, które zbierają nadmiar wilgoci z powietrza w pojemniki. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem, na które warto się zdecydować, jest wynajem osuszacza. Rekomendowana firma Wet Dry zajmuje się osuszaniem budynków w Warszawie i okolicach.

Obraz autorstwa bublikhaus na Freepik