Wczesne wykrycie wycieku wody zarówno w domu, jak i w firmie pozwala zaoszczędzić mnóstwo pieniędzy i zapobiec potencjalnej katastrofie. Pierwszymi oznakami świadczącymi o wycieku wody są plamy na ścianach, podłodze czy suficie. A co jeśli nie ma widocznych oznak? Poznaj sposoby znalezienia wycieków wody w domu przed wezwaniem hydraulika.

Test wodomierza

Jednym z prostych sposobów na znalezienie ukrytych wycieków wody jest przeprowadzenie testu wodomierza. Wystarczy zakręcić wszystkie krany oraz upewnić się, że pralka i zmywarka są wyłączone. Następnie spojrzeć na wodomierz. Oznaką przecieku będzie ruch licznika. Może on być powolny, dlatego stan licznika trzeba sprawdzić także po upływie kilku godzin.

Test ciśnienia wody

Inną metodą, która pozwala rozpoznać ukryte wycieki wody, jest kontrola ciśnienia wody w domu lub firmie. Zabieg ten polega na zakręceniu wszystkich kranów i zmierzeniu ciśnienia wody. Jeśli jest niższe niż normalnie, może to oznaczać wyciek wody.

Sprawdź pralkę i zmywarkę

Jeśli poprzednie rozwiązania nie przyniosły oczekiwanych efektów, sprawdź, czy nie ma wycieków wody z urządzeń takich jak pralka lub zmywarka. Odłącz je od gniazdka, a następnie szukaj oznak nieszczelności. Pamiętaj, że woda z wadliwego urządzenia może kapać powoli.

Przyjrzyj się rachunkowi za wodę

Rachunek za wodę także może kryć w sobie podpowiedź dotyczącą możliwego wycieku wody. Warto mi się bliżej przyjrzeć, ponieważ może pokazać nagły lub nietypowy wzrost zużycia wody. Jest to szczególnie ważne, jeśli twoje nawyki związane z używaniem wody nie uległy zmianie. W takim przypadku najlepiej zebrać i porównać rachunki z kilku ostatnich miesięcy.

Sprawdź zużycie wody w ogrodzie

Nieszczelności zdarzają się nie tylko w domu, ale i na zewnątrz. Sprawdź zatem kran do wody ogrodowej, wąż ogrodowy oraz system nawadniający.

Kamera termowizyjna

Co w przypadku trudnego do zlokalizowania wycieku wody? Jeśli żaden z powyższych sposobów nie doprowadził do rozwiązania, skorzystaj z usług firmy WetDry, oferującej lokalizowanie miejsc wycieków lub przecieków wody za pomocą kamery termowizyjnej. To świetne rozwiązanie, które pomoże znaleźć przyczynę w ekspresowym tempie.

Kiedy już uda się znaleźć źródło przecieku kolejnym etapem prac jest kontakt z ubezpieczycielem, kompleksowe osuszanie budynków za pomocą osuszacza, pomiar wilgotności oraz prace naprawcze i remontowe.