Piwnica to specyficzna część budynku, której mury i posadzki znajdują się całkowicie poniżej linii gruntu. Pomieszczenia znajdujące się u podnóżka bloków mieszkalnych czy domów, niosą ze sobą częstsze ryzyko zalania wskutek obwitych opadów atmosferycznych oraz zwiększonego zawilgocenia, powstałego przez niską cyrkulację powietrza i utrzymującą się stale niską temperaturą. Próchniejące drewno, powstające wykwity ścienne czy unoszący się zapach stęchlizny, to jedne z kilku objawów dużego zawilgocenia ścian i podłóg piwnicy. Zauważając te objawy, warto zawczasu przystąpić do osuszania swojej piwnicy.

Czytaj również: Usuwanie wilgoci ze ścian i podłóg w piwnicy

4 etapy do pozbycia się wilgoci ze ścian i posadzek w piwnicach

1. Zlokalizowanie źródła wilgoci

Najważniejszą czynnością, która zapobiegnie powstawaniu wilgoci w przyszłości, jest zlokalizowanie źródła wycieku. O ile zalanie wskutek powodzi i opadów jest kwestią zupełnie oczywistą, o tyle trudniejsze może być znalezienie nieszczelności w izolacji czy rynnach, z których woda spływa wprost do piwnicy. Zauważając pierwsze objawy zalania nie należy ich lekceważyć, ponieważ problem z biegiem czasu będzie się tylko pogłębiał powodując trudności z późniejszym usunięciem go.

2. Usunięcie przyczyny

Zamawiając usługę osuszania piwnic, mamy nadzieję, że prace przebiegną prosto i bezinwazyjnie bez konieczności wdziera się do wnętrza fundamentów. Niestety żadna firma nie jest w stanie tego zagwarantować, ponieważ niekiedy problemy znajdują znacznie głębiej niż przy powierzchni ścian. Do standardowych procedur usuwania przyczyny wycieku należy naprawa rynien, uszczelnienie izolacji czy pękniętych rur, a także zwykłe otwarcie okien w celu zwiększenia cyrkulacji powietrza.

3. Osuszania piwnic – ściany i posadzki

Zarówno proces osuszania piwnic, jak i osuszania budynków w obu przypadkach wygląda niemal identycznie. Kluczowe jest wybicie wilgoci ze ścian oraz z podłóg za pomocą specjalnych maszyn. W celu pozbycia się wilgoci stosuje się osuszacze, które pozwalają na bezinwazyjne osuszenie zalanej powierzchni bez konieczności kłucia całych ścian czy podłóg. Do osuszania zalanego pomieszczenia, będzie jednak niezbędne zrobienie niewielkich otworów, do których podłącza się osuszacze.

4. Zwiększenie cyrkulacji powietrza

Aby przyspieszyć suszenie zalanych ścian i podłóg piwnicy, pomocne okazuje się zwykłe otwarcie okien, które pozwala na pozbycie się wilgotnego powietrza. Jeśli jednak na zewnątrz również jest zimne i wilgotne powietrze lub piwnica nie jest wyposażona w okna, zawsze istnieje możliwość wspomagania się poprzez ogrzewnice lub osuszacze powietrza, które w obu przypadkach, choć na inny sposób, to minimalizują ilość wody w powietrzu.

Potrzebujesz pomocy z osuszeniem zalanego pomieszczenia? Skontaktuj się z WetDry!

Zawilgocone mury i posadzki w piwnicach, stwarzają ryzyko namnażania się szkodliwych zarodników grzybów i pleśni. Dlatego osuszanie piwnicy jest konieczne, gdy na ścianach czy podłogach zauważymy pierwsze objawy zalania. Chętnie pomożemy Ci rozwiązać ten problem, świadcząc usługi:

  • Osuszania piwnic
  • Osuszania mieszkań
  • Osuszania domów

Zapraszamy do kontaktu.