Wyciek z uszkodzonej instalacji wodno-kanalizacyjnej, podtopienia spowodowane ulewnymi deszczami a nawet zalania w wyniku interwencji straży pożarnej, to najczęstsze przyczyny poważnego zawilgocenia ścian i podłóg, którego nie sposób pozbyć się domowymi sposobami. Jeśli na terenie naszego mieszkania lub domu doszło do poważnego zalania, konieczne będzie skorzystanie z profesjonalnych usług osuszania pomieszczeń. Jak w praktyce wygląda jednak osuszanie ścian i podłóg?

Jak wygląda proces osuszania podłogi?

Zacznijmy od tego, że w zalanym pomieszczeniu pracują trzy urządzenia: osuszacz kondensacyjny, pompa osuszająca oraz separator. Zadaniem pierwszej z maszyn jest osuszenie powietrza w pomieszczeniu, które następnie zasysane jest pod podłogę przez nieszczelności między posadzką a ścianami. Suche powietrze z pomieszczenia, znajdujące się już teraz pod posadzką, nasyca się wilgocią, by następnie zostać zassanym przez pompę osuszającą. W następnej kolejności pompa wtłacza wilgotne powietrze i wodę do separatora, który powoduje ich rozdzielenie oraz odprowadzenie poza budynek. Model osuszania podposadzkowego nie wymaga gruntownego remontu, jednak do jego przeprowadzenia konieczne jest wykonanie kilku otworów, przez które możliwe jest zassanie powietrza spod posadzki.

Jak długo trwa osuszanie podłogi?

Czas osuszania zalanej podłogi lub ścian zależy oczywiście od stopnia powstałej szkody, czyli między innymi tego jaka ilość wody została wchłonięta przez materiały budowlane. Biorąc pod uwagę najczęściej powstające zalania np. w skutek pęknięcia instalacji wodno-kanalizacyjnych, odprowadzenie wilgoci ze ścian i podłóg zajmuje średnio od 10 do 21 dni. W proces ten może dodatkowo zostać wliczony czas potrzebny na wykonanie ozonowania pomieszczeń, jeśli doszło już do nagromadzenia się grzybów i pleśni. Usługa osuszania pomieszczeń – kiedy warto z niej skorzystać? Zalanie podłogi lub ściany to problem, z którym rzadko kiedy możemy sobie poradzić przy pomocy domowych rozwiązań. W większości tego typu wypadków niezbędne będzie skorzystanie z usług profesjonalnej firmy. Nasz zespół WetDry wykona dla Ciebie kompleksowy zabieg osuszania pomieszczeń , w tym dokonania oględzin zalanego pomieszczenia, zmierzenia pomiaru zawilgocenia czy ozonowania, jeśli doszło do namnożenia się szkodliwych drobnoustrojów.